Výživa v těhotenství

11.01.2015 13:32

Článek, který vyšel rovněž v časopisu Wellness v roce 2001 o váhovém přírůstku v těhotenství a o tom, co a kolik čeho by těhotné měly jíst. Za těch deset let, co uplynuly od jeho vydání, ale poznání přece jen trochu pokročilo: v článku jsem nezmínil tzv. omega-3-nenasycené mastné kyseliny, o kterých se tenkrát nevědělo. Jsou to látky, obsažené v tuku mořských ryb, které mají pozitivní vliv na vývoj mozku a nervových funkcí. Před pár lety vyšla v tisku studie, ktera konstatovala, že děti žen, které jedly v těhotenství týdně alespoň 350g masa mořských ryb (nebo užívaly přípravky se zmíněnými substancemi), dosahují lepších výsledků v testech IQ. Kdo nevěří, ať tam běží (Hibbeln J.R. et al.: Maternal Seafood Consuption in Pregnancy and Neurodevelopmental Outcomes in Chldhood, Lancet 369, 2007, 578-585). Ujišťuji, že Lancet je časopis opravdu velmi prestižní, kde by žádnou hloupost nebo reklamu neotiskli.

Dalším zjištěním autorů bylo, že zvýšení inteligence se projeví prý jen u holčiček a nedonošených chlapečků. (Není už řečeno jestli proto, že ti kluci jsou tak chytří, že už to prostě lepší být nemůže, nebo tak hloupí, že jim ani ty ryby nepomůžou).

Můj článek o výživě v těhotenství je k dispozici ve formátu pdf tady (344,9 kB)

Dá se najít také na webových stránkách Naše děťátko, kde jsem ho nedávno naprostou náhodou objevil.  Bůhví, jak se tam dostal; nikdy jsem s s žádným Naším děťátkem neměl nic společného.